به نام خدا

دانشکده شيمي دانشگاه صنعتي شيراز همزمان با تاسيس و راه اندازي دانشگاه صنعتي شيراز در سال ۱۳۸۳ با جذب اعضای هيات علمي در گـرايش­هـاي شـيمي فيزيك و شيمي آلي-دارويي به عنوان يكي از گروه­هاي دانشکده علوم پايه تاسيس گرديد و از آن تاریخ بدون وقفه در راستای ارتقاء سطح کیفی آموزشی و پژوهشی و دیگر رسالت های خود کوشش نموده است. دانشکده شـيمي در برنامه جامع دانشگاه صـنعتي شـيراز به عنـوان يـك دانشكده مستقل با رشته ­هاي متنوع و بين رشته­اي شـيمي (در مقاطع تحصیلات تکمیلی) برنامـه ريــزي شـده اسـت. این دانشکده در ســال ۱۳۸۷ بـا راه اندازي دوره كارشناسـي ارشـد گرایش شيمي فيزيك رسماً شروع به پذيرش دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی نموده است. همچنین در سـال ۱۳۸۹ دانشکده شيمي به عنوان پیشگام در کشور اقدام به تدوين و برنامه ­ريزي رشته شيمي دارويي براي اولين بار در ايران نمود و اين رشته را پس از تلاش­هاي مستمر در سـال ۱۳۹۰ رسماً به تصويب شوراي گسترش آموزش عالي وزارت علوم رسانيد. اولین دوره دانشجويان كارشناسي ارشد شيمي دارويي در مهر ماه ۱۳۹۰ مورد پذيرش قرار گرفتند. به علاوه از سال تحصیلی ۱۳۹۳-۱۳۹۲ پذیرش دانشجو در مقطع دکتری در گرایش شیمی فیزیک آغاز گردیده است. همچنین این دانشکده در مقطع کارشناسی ارشد در رشته شیمی دارویی در پردیس خودگردان دانشگاه صنعتی شیراز دانشجو می پذیرد.

دانشکده شیمی در حال حاضر دارای ۷ عضو هیات علمی به صورت:یک نفراستاد، دو نفر دانشیار در رشته گرایش شـیمی فیزیک، دو نفر استاد و  یک نفر دانشيار در رشته گرایش شيمي دارويي و یک نفر استادیار در رشته گرایش شیمی تجزیه مي­باشد. هم اكنون حدود ۴۰ دانشجوي كارشناسي ارشد و دکتری  در گرايش هاي شيمي دارويي و شيمي فيزيك در حال تحصيل هستند.

دانشکده شيمي علي­رغم آنكه دير زماني نيست كه از تأسيس آن مي­گذرد اما در زمينه پژوهش داراي عملكرد درخشاني بوده و موفق به چاپ تعداد زيادي مقالات ISI در مجلات معتبر خارجي گرديده است. علاوه بر اين تعداد بسياري مقاله و خلاصه مقاله در كنفرانس­هاي معتبر خارجي و يا داخلي توسط این دانشکده ارائه و به چاپ رسیده است. دانشکده شيمي هم اکنون داراي سه آزمايشگاه فعال در زمينه­های مختلف تحقيقاتی شامل آزمايشگاه تحقيقاتی شيمي آلي-دارويي، آزمايشگاه تحقيقاتی شيمي فيزيك و آزمايشگاه تحقيقاتی آنالیز دستگاهی است. سياست كلي دانشکده توسعه پايدار در راستای راه اندازي رشته­هاي جديد بين رشته­اي شيمي در مقاطع كارشناسي ارشد و دكترا، و همچنين انجام تحقيقات نوين به خصوص تحقيقات در ارتباط با صنايع مختلف مي­باشد. دانشکده شیمی در حال حاضر از نظر تجهیزات آزمایشگاهی دارای دستگاه­های متنوعی بوده و آمادگی خود را برای سرویس دهی به صنایع و دانشگاه­ها و همچنین سایر محققین و پژوهشگران اعلام می دارد.